Субота, 27.04.2024, 14:48
Фізкультурно - спортивний клуб "СОКІЛ"
 

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

Розвиток фізичної культури і спорту серед сільського населення

Розвиток фізичної культури і спорту серед сільського населення

В загальнодержавній системі розвитку фізичної культури і спорту серед усіх верств населення особливе місце займає розвиток масового спорту серед сільського населення.

Сьогодні на селі працює 17,5 тисяч штатних фізкультурних кадрів, з яких 14 тисяч у сільських закладах освіти, більше 1200 тренерів зі спорту і більше 800 інструкторів з фізичної культури. Причому за останні 5 років кількість інструкторів збільшилась втричі. Крім цього, у 270 дитячо-юнацьких спортивних школах займається 77 тис. сільських дітей.

З 10 тисяч існуючих в Україні спортивних клубів різної організаційно-правової форми, більше тисячі припадає на сільську місцевість.

В той же час, з оглядом на те, що сьогодні у більше як 28,5 тисяч селах України мешкає 15 млн. населення, існуючу інфраструктуру сфери фізичної культури і спорту у сільській місцевості ні в якому разі не можна вважати достатньою.

Всіма видами фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи охоплено лише 9,5% сільського населення. До занять спортом, в переважній більшості нерегулярно, залучений лише кожен сотий мешканець села.

Викликає занепокоєння низький рівень охоплення сільських дітей заняттями у спортивних школах. Цей показник сьогодні складає 5,4% від загальної чисельності сільської учнівської молоді, що вдвічі менше в середньому по країні. Одна неповно комплектна спортивна школа припадає на 280 сіл і селищ. Лише у 590 селах (2%) є відділення або навчальні групи ДЮСШ.

У сільській місцевості складна ситуація з фізкультурно-спортивними кадрами. Тут працює лише 7,3% тренерів-викладачів країни. В середньому в Україні на 83 учня сільської спортивної школи працює лише один тренер-викладач. Для порівняння, в містах України на одного тренера припадає 39 вихованців ДЮСШ.

На 10281 сільську раду в Україні припадає лише 810 фахівців, що організовують роботу за місцем проживання, що складає менше ніж 10% від потреби. На 12 сільських рад припадає лише один інструктор фізичної культури, а один тренер зі спорту – на 42 села і селища.

На селі працює лише 3,5% від загальної чисельності по країни спеціалістів фізичного виховання у дошкільних закладах освіти і 0,7% педагогів-організаторів фізкультурно-оздоровчої роботи за місцем проживання.

На 1409 спортивних клубів різної форми власності, що працюють у сільській місцевості, є лише 24 штатних працівника, що складає лише 1,7% від мінімальної потреби та 2,2% від загальної чисельності працівників цієї категорії в Україні.

Спостерігається низький рівень фахової підготовки фізкультурних працівників у сільській місцевості. Серед спеціалістів дошкільних закладів освіти вищу фізкультурну освіти мають лише 13,1% (середній показник в Україні – 49,1%), а тренерів-викладачів з вищою освітою на селі лише 57,8% (середній показник в Україні – 69,8%). Лише 49,1 % інструкторів-методистів у сільській місцевості мають спеціальну фахову підготовку.

Складною є ситуація з рівнем забезпеченості населення спортивними спорудами та площинними спортивними майданчиками.

Складною є ситуація з фінансуванням. Витрати на фізичну культуру і спорт у сільській місцевості складають лише 5% від загального фінансування сфери. З державного бюджету виділяється лише до 2% видаткової частини, а з місцевого – не більше 5%. Позабюджетне фінансування сільського фізкультурно-спортивного руху складає лише 4% від річного обсягу загального позабюджетного фінансування сфери фізичної культури і спорту.

Недостатньої уваги розвитку фізичної культури і спорту на селі приділяють громадські організації фізкультурно-спортивної спрямованості. Практично, на селі не існує зареєстрованих в установленому порядку осередків федерацій (асоціацій, організацій, спілок, об’єднань тощо) з видів спорту.

Функції спортивно-масової роботи в сільській місцевості покладені на фізкультурно-спортивне товариство «Колос», яке, маючи 237 місцевих (обласних і районних) рад, мало би забезпечити організацію та проведення фізкультурно-спортивних заходів на селі. Але цю роботу ефективною назвати важко. До того ж, на місцевому рівні спостерігається певне дублювання функцій «колосівськими» структурами, державними органами з питань фізичної культури і спорту та освіти, що призводить до менш ефективного використання бюджетних коштів, спрямованих на відповідні цілі.

Наприклад, коли в Чернівецькій області освітянський або спортивний підрозділ районної влади організовує районні спортивно-масові заходи, це фактично заходи серед сільського населення, яке складає переважну більшість у кожному районі. Водночас, бюджетні кошти спрямовуються на утримування районних рад товариства «Колос», які мають проводити за ті ж бюджетні кошти районні змагання серед сільського населення.

Оптимізація фізкультурно-спортивних структур на рівні районів була передбачена у п. 9.4 Програми економічного і соціального розвитку Чернівецької області на 2007 рік (затверджена рішенням IX сесії Чернівецької обласної ради V скликання від 28 грудня 2006 року №184-906), рішенні колегії обласної державної адміністрації від 14 вересня 2006 року, п.6.5.5. Регіональної програми розвитку фізичної культури і спорту на 2007-2012 роки (затверджена рішенням 15-ї сесії обласної ради V скликання від 11 жовтня 2007 р. №245-1507). На виконання названих рішень, відділ з питань фізичної культури і спорту Чернівецької ОДА листом від 22.11.07 №88704 просив районні ради та районні державні адміністрації розглянути можливість створення в районі на базі освітянських та «колосівських» спортивних шкіл однієї районної ДЮСШ, підпорядкованої підрозділу районної влади, який відповідає за розвиток фізичної культури і спорту. В листі наголошувалося, що при оптимізації мережі дитячо-юнацьких спортивних шкіл важливо зберегти існуючі філії ДЮСШ, контингент учнів, а також тренерські кадри, які працюють плідно та ефективно.

Реорганізація спортивних шкіл шляхом злиття в районну ДЮСШ дозволило би вивільнити додаткові кошти на навчально-тренувальну роботу, проведення спортивно-масових заходів, придбання спортивного інвентарю та обладнання.

Згідно із розпорядженням обласної державної адміністрації від 19.04.07 №149-р «Щодо оптимізації системи управління сферою фізичної культури і спорту в Чернівецькій області», райдержадміністрації при формуванні бюджетів на 2008 рік та наступні роки визначають обсяг коштів за видатками на фізичну культуру і спорт за поданням  відповідних органів виконавчої влади з фізичної культури і спорту, а всі суб’єкти організації фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності незалежно від підпорядкування та форми власності, які отримують бюджетні кошти, зобов’язані здійснювати письмове погодження з територіальними органами виконавчої влади з фізичної культури і спорту річних кошторисів видатків, календарних планів, тарифікаційних списків спортивних шкіл, кадрових та інших питань, пов’язаних з реалізацією державної політики в сфері фізичної культури і спорту.

Як орган, який відповідав на той час за розвиток  фізичної культури і спорту в області (з 2009 року це управління у справах сім’ї, молоді та спорту, куди влився і названий відділ), відділ з питань фізичної культури і спорту Чернівецької ОДА у вказаному листі від 22.11.07 №88704 офіційно заявив свою позицію щодо недоцільності фінансування з місцевих бюджетів територіальних рад спортивних товариств, які сьогодні фактично виконують роль посередників між бюджетами та спортивними школами, проведенням спортивних заходів тощо «Аргументи товариства «Колос» щодо його важливості в контексті розвитку спорту в сільській місцевості сьогодні є непереконливими. Не меншу роль в цьому відіграють і підрозділи районної влади з питань освіти, оскільки саме якісні уроки фізичного виховання та секційна робота в школі є першим і важливим етапом виявлення обдарованих і перспективних для спорту дітей та масового оздоровлення підростаючого покоління, та підрозділи з питань фізичної культури і спорту, які проводять районні змагання – переважно для сільського населення, яке складає більшість в усіх районах області.

Районні відділи освіти, яким підпорядковані ДЮСШ освіти, не відповідають в цілому за розвиток фізичної культури і спорту в районах, а лише за проведення уроків фізичного виховання та організацію позакласної (секційної роботи) в школах.

У відповідності з Державним класифікатором України ДК 009-96 «Класифікація видів економічної діяльності» (КВЕД), діяльність дитячо-юнацьких спортивних шкіл віднесена до сфери фізичної культури і спорту. У бюджетній класифікації в розділі 7 «Освіта» функціональний код 070000 утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл не передбачено, а кошти виділяються з розділу 13 «Фізична культура  і спорт» функціональний код 130000.

На районну ДЮСШ пропонуємо покласти і функції щодо організації районних змагань серед школярів (в яких знову ж таки братимуть участь переважно сільські діти), як це зроблено на обласному рівні – функції щодо організації обласних змагань серед школярів покладені на обласну ДЮСШ, якій виділяються і відповідні кошти.

Підпорядкування об’єднаної районної ДЮСШ підрозділу районної влади, який відповідає за реалізацію державної політики в сфері фізичної культури і спорту в районі, розширить його можливості реально впливати на дотримання основних пріоритетів у галузі, координацію роботи щодо підготовки спортивного резерву тощо».

На жаль, досі жоден район Чернівецької області не зробив названих кроків для оптимізації фізкультурно-спортивних структур, системи управління сферою фізичної культури і спорту та вивільнення додаткових коштів для активізації спортивно-масової роботи. При цьому керівники районів недостатньо ефективну роботу в цьому напрямку часто пояснюють нестачею коштів…

Оскільки відкривати в кожному селі спортивну школу нереально (тим більше, що це призвело би і до невиправданого збільшення адміністративного персоналу в сфері фізичної культури і спорту та відповідних зайвих витрат), для забезпечення більш-менш рівних можливостей дітей з сільської місцевості для реалізації своїх спортивних здібностей доцільно було б здійснити заходи для реальної активізації секційної роботи в сільських загальноосвітніх школах. Певні передумови для цього вже є, оскільки з навчального року 200809 вчителям за позакласну роботу (в т.ч. секційну) вже можуть платити до 40% від ставки, а не абсолютно неадекватні 3,80 грн. в місяць, як це було донедавна. Отож, якби в кожній сільській школі забезпечили якісну секційну роботу з декількох пріоритетних олімпійських видів спорту (залежно від традицій місцевості та наявної спортивної бази), це не лише сприяло би оздоровленню сільських дітей, а й дозволило би покращити роботу щодо виявлення нових спортивних талантів, яких згодом можна було б рекомендувати для удосконалення спортивної майстерності під керівництвом провідних фахівців в обласному центрі – шляхом продовження навчання чернівецьких ПТУ, коледжах, технікумах та інших навчальних закладах або у військово-спортивному ліцеї, який відкрився у Чернівцях у 2009 р. на базі колишньої школи-інтернату №2. Крім цього, згідно із розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації від 4.12.07 №564-р, передбачено створити спільно з обласним спортивним клубом «Гешко» обласний інтернат спортивного профілю у м. Кіцмані, де теж мають удосконалювати свою спортивну майстерність переважно талановиті діти з сільських місцевості.

Надзвичайно важливою проблемою в контексті фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи в сільській місцевості є відсутність належної матеріально-технічної бази для розвитку фізичної культури і спорту на селі. Тому дуже актуальним є питання створення у сільській місцевості необхідної інфраструктури, спроможної надавати сільському населенню повноцінні послуги у сфері фізичної культури і спорту.

Для цього, перш за все, необхідно внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2001 р. №1195 «Про затвердження Формули розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів (дотацій вирівнювання та коштів, що передаються до державного бюджету) між державним бюджетом і місцевими бюджетами» в частині розрахункового показника обсягу видатків місцевих бюджетів на фізичну культуру і спорт. Нарівні з урахуванням чисельності наявного населення адміністративно-територіальної одиниці, необхідно враховувати також наявність фізкультурно-спортивних кадрів та спортивних споруд на відповідній території.

Необхідно також внести зміни до статті 88 Бюджетного кодексу України, які б дозволили включити асигнування на фізичну культуру і спорт до видатків, які здійснюються з бюджетів сіл, селищ та враховуються при визначені обсягу міжбюджетних трансфертів.

Серед першочергових заходів для забезпечення сільської місцевості фахівцями фізичної культури і спорту можна визначити такі

–          введення до посадових обов’язків одного з працівників виконкомів сільських рад відповідальність за організацію просвітницької, культурної та фізкультурно-масової роботи серед населення;

 

–          впровадження довгострокового безвідсоткового кредитування будівництва житла для фахівців сфери фізичної культури і спорту, що працюють у сільській місцевості;

–          забезпечення безкоштовного навчання у різноманітних навчальних закладах мешканців сільської місцевості за направленням сільських рад з подальшим обов’язковим відпрацюванням їх в цій сільській місцевості не менше 3 років від закінчення навчального закладу;

–          впровадження альтернативної служби для тих вихованців спеціалізованих навчальних закладів спортивного профілю (училища, коледжі, інтернати, ліцеї, тощо), хто виявив бажання працювати за фахом у сільській місцевості.

З метою залучення широких верств громадськості до створення належної інфраструктури необхідно при кожній сільській раді утворити спортивний клуб; здійснити комплексні заходи щодо облаштування існуючих спортивних майданчиків, будівництву та ремонту спортивних споруд; забезпечити роботу відділень ДЮСШ або секцій з традиційних для цієї місцевості та найбільш доступних олімпійських видів спорту; створити працівникам агропромислового комплексу умови для занять фізичною культурою і спортом шляхом включення відповідних положень до колективних угод; здійснити передачу у комунальну власність спортивних споруд, які належать сільськогосподарським підприємствах з метою запобігання їх знищення або перепрофілювання.

У Чернівецькій області здійснено практичні заходи для стимулювання будівництва нових, ремонту і узаконення існуючих спортивних споруд у сільській місцевості. У адресованому головам районних рад та районних державних адміністрацій листі відділу з питань фізичної культури і спорту Чернівецької ОДА від 21.07.08 №52601, зокрема, повідомляється

«Враховуючи постійну увагу керівництва держави та області до пріоритетності соціального розвитку села, відповідно до п. 6.3.4 «Регіональної програми розвитку фізичної культури і спорту на 2007-2012 роки» у 2007 р. було започатковано обласний огляд-конкурс «Спортивне село», згідно з яким населені пункти, які силами місцевої громади облаштовують закинуті або нові спортивні майданчики (футбольні поля, міні-футбольні, волейбольні майданчики), отримують футбольні та волейбольні сітки та м’ячі. Обов’язковою умовою для отримання спортивних презентів від обласної влади є також наявність документів, які підтверджують закріплення земельної ділянки за спортивним об’єктом.

Для інформування населення про умови проведення конкурсу відділ замовив відповідний відеоролик, який з травня 2008 р. на правах соціальної реклами демонструють на телеканалі ТВА, представництві 5 каналу і МТРК «Чернівці». Відповідну інформацію надано і друкованим засобам масової інформації.

Для нагородження лауреатів конкурсу «Спортивне село» у 2007 р. обласній організації спортивного товариства «Колос» було збільшено асигнування цільовим методом на суму 34000,0 грн. (19000,00 грн. на придбання футбольних та волейбольних м’ячів і 15000,00 на придбання футбольних та волейбольних сіток). На 2008 р. на відповідні цілі «Колосу» передбачені кошти в сумі 40000,0 грн.».

Позитивним кроком у співпраці органів виконавчої влади та громадських організацій, зокрема спортивного товариства «Колос», федерацій (асоціацій, організацій, спілок, об’єднань тощо) з видів спорту у вирішенні означених вище проблем було б укладання між ними відповідних угод щодо надання сільському населенню послуг у задоволенні їх потреб у руховій активності.

На державному рівні реалізація відповідних заходів на селі окремим розділом передбачена Державною програмою розвитку фізичної культури і спорту на 2007-2011 рр., яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України 15 листопада 2006 р. за № 1594.

Категорія: Мої статті | Додав: Васильович (27.12.2014)
Переглядів: 1976 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Категорії розділу
Мої статті [7]
Вхід на сайт
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 79
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0